Az adatvédelem területén az elmúlt néhány évben nagyon felgyorsultak az események. Nem az első alkalom, hogy rövid időn belül több olyan hír lát napvilágot, amelyek hosszabb távon is fontos történéseket vetíthetnek előre. Az alábbiakban az elmúlt néhány nap olyan eseményéről lesz szó, amelyekről még sokat hallhatunk.
1. Facebook feldarabolása?
A Federal Trade Commission (FTC) monopólium ellenes keresetet indított az Egyesült Államokban a Facebookkal szemben. A keresethez csatlakozott 46 USA szövetségi állam, valamint Washington D.C. és Guam is. Az ügy kiindulópontja, hogy a Facebook olyan stratégiát folytatott, amely alapján a potenciális versenytársakat még korai fázisban felvásárolta (pl. 2012: Instagram, 2014: WhatsUp), illetve a szoftverfejlesztők tekintetében olyan követelményeket határozott meg, amelyek a versenyt akadályozták. Ezen lépések célja a közösségi média piacon meglévő monopol pozíciójára leselkedő lehetséges veszélyek eliminálása volt, amely magatartás korlátozza a versenyt és a fogyasztók számára is hátrányos. Az ügy kimenetele akár egyes tevékenységek (pl. Instagram vagy Facebook) leválasztása is lehet. Az ügy jelentőségét az adja, hogy egy újfajta megközelítés megerősödését mutathatja az adatmonopóliumokkal szemben.
2. A Bundeskartellamt vizsgálata a Facebook ellen
A fenti antitröszt ügy mellett a német versenyhatóság (Bundeskartellamt) is eljárást indított a Facebookkal szemben az Oculus virtuális valóság platform és a Facebook közösségi média platformja közötti kapcsolat vizsgálata tárgyában. Az eljárás apropója, hogy a jövőben az Oculus VR termékek használatához szükséges lesz FB fiókra is, amely kapcsán a hatóság a domináns pozícióval való visszaélés esetleges meglétét vizsgálja.
Emlékezetes a Bundeskartellamt korábban is eljárást folytatott a Facebook ellen a kezelt adatok felhasználása kapcsán, amely ügyben szintén a domináns pozícióval való visszaélést kifogásolta és megtiltotta a különböző forrásokból származó adatok összekapcsolását. Ezt a döntést a Facebook megtámadta és az eljárás még folyamatban van, legközelebb 2021. március 26-án várható tárgyalás az ügyben.
(Érdemes megemlíteni, hogy a magyar Gazdasági Versenyhivatal - fogyasztóvédelmi ügyben - éppen egy évvel ezelőtt 1,2 milliárd Ft bírságot szabott ki a Facebookra.)
3. A Google feldarabolása?
Ha már antitröszt ügyek, akkor - néhány hetet még visszamenve az időben - érdemes megemlíteni, hogy az USA Igazságügyi Minisztériuma október végén jelentette be, hogy a Google ellen keresetet indított amiatt, mivel a társaság monopol helyzetét kihasználva versenykorlátozó magatartást folytatott. (Korábban hasonló ügyek vezettek a Standard Oil és az AT&T feldarabolásához az USA-ban és 1998-ban a Microsofttal szemben is indult hasonló ügy, amely azonban a cégóriás esetében végül nem járt a társaság feldarabolásával.)
4. Jelentős adatvédelmi bírságok kiszabása Franciaországban a Google-ra és Amazon-ra
A héten a francia adatvédelmi hatóság (CNIL) két ügyben is jelentős bírság kiszabására vonatkozó határozatot tett közzé:
- Google esetében: Google LLC: 60 millió euró, Google Ireland: 40 millió euró,
- Amazon Europe Core: 35 millió euró.